Ingvar Kamprad, założyciel jednej z firm meblarskich, współpracę z polskim przemysłem zaczął już w 1961 roku. To w Polsce zamówił pierwszy model krzesła, który od razu trafił do katalogu firmy. Dzisiaj firma ma w Polsce 16 zakładów produkcyjnych, w których zatrudnia 10 tys. ludzi. W jednej z takich fabryk, Dział Inżynierski ANIRO, dostarczył automatyczny system odbierający elementy tj. nogi do krzeseł.
W realizacji zastosowano urządzenia:
sterownik PLC LS serii XGB Ultra,
zabezpieczenia nadprądowe LS,
styczniki LS,
obudowa Rittal,
przekaźniki interfejsowe Weidmuller,
ramie robota Universal Robots UR10,
podnośnik nożycowy promag 1000 kg,
czujniki Pepper & Fuchs.
Komunikacja PLC LS z robotem UR10 realizowana jest poprzez protokół MODBUS RTU.
Produkty, które robot dostarcza do frezarek, zostają przez nie dalej podawane procesowi produkcyjnemu. Jeśli którakolwiek z frezarek zostanie wyłączona lub ulegnie awarii, podawane przez robota detale trafiają na paletę która stanowi magazyn buforowy.
Po pomyślnym wdrożeniu usługi inżynierskiej w tym zakładzie produkcyjnym, praca operatora przy tym stanowisku ogranicza się jedynie do wciśnięcia przycisku START, który uruchamia automatyczny tryb pracy tego stanowiska.
Zastosowane podzespoły
Dobór odpowiednich, niezwodnych podzespołów w tej aplikacji musiał gwarantować długoterminową i bezawaryjną pracę. Dodatkowo, dostarczane urządzenia musiały być łatwo dostępne na rynkach europejskich. Wszystkie te wymagania, skłoniły do wyboru technologii opartej w większości na sprzęcie marki LS Electric.
Zadanie zostało podzielone na kilka etapów:
Etap 1 projekt dokumentacji elektrycznej,
Etap 2 prefabrykacja szaf,
Etap 3 mechanika,
Etap 4 prace obiektowe, montaż elektryczny,
Etap 5 programowanie PLC/robot.