W poniedziałek 2 czerwca 2025 r. w nowej siedzibie Działu Technicznego oraz Działu Prefabrykacji ANIRO przy ul. Włocławskiej 163 w Toruniu odbył się „Biznesowy Poranek – Partnerstwo dla przyszłości: biznes, nauka i technologia”, kulminacja obchodów 40-lecia firmy. W wydarzeniu wzięło udział ponad 60 reprezentantów środowisk gospodarczych, akademickich i władz lokalnych, co jeszcze raz potwierdziło, że kluczem do rozwoju jest współdziałanie wszystkich trzech sektorów.

Prezydent Torunia Paweł Gulewski zwracając się do uczestników podkreślił wagę roli, jaką przedsiębiorstwo odegrało w życiu miasta: „To nie tylko jubileusz, to historia odpowiedzialnego i nowoczesnego biznesu, który od 40 lat rozwija się w Toruniu, współpracując z ludźmi, uczelniami i instytucjami” – mówił.
Nowa hala i rosnące ambicje
Symbolicznym zwieńczeniem dotychczasowych sukcesów jest otwarty właśnie, liczący prawie 3 000 m² obiekt działu technicznego i prefabrykacji z dodatkowym zapleczem biurowym. „To inwestycja, dzięki której jesteśmy gotowi obsługiwać jeszcze bardziej wymagające projekty w Polsce i za granicą” – zaznaczono w trakcie prezentacji linii do prefabrykacji szaf sterowniczych i rozdzielczych.
Od pracowni przy kuchennym stole do pozycji lidera
Historia ANIRO zaczęła się w 1985 r., gdy mgr inż. Andrzej Liksza porzucił etat w Apatorze, by otworzyć „Pracownię Zastosowań Elektroniki”. Dziś w toruńskiej centrali i oddziałach terenowych pracuje ponad stu specjalistów realizujących kompleksowe systemy automatyki przemysłowej: od projektowania poprzez prefabrykację, instalację i serwis.
Założyciel firmy wspomina, że początki nie były łatwe:
„Zaczynaliśmy w trudnym czasie. Przychodzili do nas ludzie z Politechniki Gdańskiej, absolwenci naszego technikum. Mogę powiedzieć, że to ci młodzi ludzie wyznaczali nam kierunki rozwoju firmy. Oni przychodzili i narzucali pewien styl działania. Trudno się było z tym pogodzić, bo to było kolejne pokolenie, ale dziś wiem, że wychowani zostali dobrzy młodzi inżynierowie.” – Andrzej Liksza, właściciel ANIRO

Kapitał ludzki – siła napędowa na kolejne dekady
Choć Toruń nie ma tradycyjnej politechniki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika od kilku lat kształci inżynierów automatyki, a ANIRO współtworzy programy stażowe i projekty badawcze. Prezes firmy, Grzegorz Rumiński, widzi w tym przewagę:
„Jeżeli chodzi o kadrę, nie możemy narzekać. Mamy młodych ludzi, ale też takich, którzy przez lata pracy zdobyli doświadczenie i wiedzę – i takich właśnie specjalistów chcemy w firmie. Fakt, że Toruń nie jest miastem przemysłowym, paradoksalnie pomaga, bo najlepsi trafiają do nas, gdzie łączymy atmosferę miasta akademickiego z najwyższymi technologicznymi standardami.” – Grzegorz Rumiński, prezes zarządu ANIRO
Biznes, nauka i samorząd – wspólna misja
Współpraca z Uniwersytetem i miejskimi instytucjami sięga lat 90. – to wtedy ANIRO zaprojektowało układ sterowania największym w kraju radioteleskopem. Dziś firma wspólnie z naukowcami pracuje nad systemami magazynowania energii, kompensatorami mocy biernej oraz aplikacjami robotyki współpracującej, wpisując się w idee Przemysłu 4.0. „W organizację jubileuszu aktywnie włączyło się Centrum Wsparcia Biznesu, bo ANIRO to lokalna marka, którą warto pokazywać jako przykład dobrej praktyki” – podkreślał Łukasz Szarszewski, dyrektor CWB.
Kierunek: zrównoważony rozwój i cyfryzacja
Strategia na następne lata zakłada dalsze wzmacnianie kompetencji w obszarach automatyzacji procesów, energetyki odnawialnej i analityki danych czasu rzeczywistego. „Technologia musi służyć ludziom i środowisku, dlatego inwestujemy w rozwiązania, które pomagają naszym klientom oszczędzać energię, zwiększać bezpieczeństwo pracy i budować długofalową przewagę konkurencyjną” – deklaruje zarząd spółki.



Jubileusz stał się nie tylko okazją do podsumowań, lecz także do spojrzenia w przyszłość. Zarówno założyciel, jak i obecne kierownictwo podkreślają, że siłą ANIRO jest zespół, a motorem zmian – partnerska współpraca z otoczeniem. „Czterdzieści lat temu zaczęliśmy w Toruniu. Dziś, razem z naszymi klientami, naukowcami i samorządem, stawiamy sobie kolejne ambitne cele. I wierzymy, że najlepsze dopiero przed nami” – dodaje Grzegorz Rumiński.
Tę samą myśl podsumował Andrzej Liksza wręczając pamiątkowy dyplom pracownikom pierwszej godziny: „Innowacja rodzi się tam, gdzie doświadczenie spotyka się z odwagą młodości. My z takiego spotkania zbudowaliśmy firmę, która patrzy w przyszłość z dumą i odpowiedzialnością”.
Dziękujemy wszystkim partnerom, klientom i współpracownikom za minione cztery dekady wspólnej drogi i zapraszamy do kolejnych projektów – bo przyszłość automatyki zaczyna się tu, w Toruniu.
ANIRO. Fot. Wojtek Szabelski / szabelski.com