aniro-logo
ISO 9001:2015

System sterowania dla prasy wyciskającej sok z owoców

Przedstawiamy kolejną realizację Działu Inżynierskiego tj. system sterowanie dla prasy wyciskającej sok z owoców dla jednego z Zakładów Przetwórstwa Owocowo­-Warzywnego z województwa świętokrzyskiego.

W skład prac inżynierskich związanych z realizacją zadania, wchodziła inwentaryzacja okablowania pozostałego po zastosowanym wcześniej sterowniku PLC z panelem HMI. Kolejnym etapem było opracowanie programu do sterowania prasy oraz wizualizacji na panelu HMI. Oba etapy trwały łącznie 3 dni, w czasie których dostosowano również pracę prasy do wymagań i wytycznych klienta.

Działanie automatycznej prasy polegało na załadowaniu miazgi z owoców, po czym następował proces tłoczenia i wyciskania soku z owoców. Wraz z programem automatycznego tłoczenia powstał program automatycznego mycia prasy. Mycie zbliżone było do procesu prasowania. Różnice polegały na otwarciu / zamknięciu odpowiednio innych zaworów doprowadzających / odprowadzających wodę / sok od / do prasy.

Mimo drobnego problemu (niesprawny hamulec silnika odpowiedzialnego za rotację kosza prasy) zadanie zostało zrealizowane szybko i sprawnie.

Poprzednio, w tym samym zakładzie Dział Inżynierki ANIRO stworzył również system sterowania do maszyny pakującej butelki do skrzynek.