aniro-logo
ISO 9001:2015

ANIRO sponsorem Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023

Toruńska Triada Kopernikańska 2023 (TTK 2023) to cykl trzech imprez biegowych organizowanych przez Stowarzyszenie „Run To Run” na obszarze miasta Torunia w okresie od zimy do jesieni 2023 roku, upamiętniający 550. rocznicę narodzin ważnej, historycznej osoby, wielkiego odkrywcę z okresu renesansu, tj. Mikołaja Kopernika. Pierwszy bieg odbędzie się już 19 lutego. Zapraszamy do aktywnego udziału tym bardziej, gdyż ANIRO, zostało sponsorem TTK 2023. 
  


Toruńska Triada Kopernikańska 2023 składa się z następujących imprez biegowych (w terminach oraz na dystansach):
– I edycja TTK 2023: 5-tka z Kopernikiem (19.02.2023 r., dystans 5 km oraz biegi dla dzieci)
– II edycja TTK 2023: 12. edycji RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! (14.05.2023 r., dystanse 5 i 10 km oraz biegi dla dzieci)
– III edycja TTK 2023: 40. edycja Toruń Maraton (22.10.2023 r., dystanse 5 km, półmaraton, maraton oraz biegi dla dzieci).
 
Klasyfikacja łączna z wszystkich edycji cyklu TTK 2023 obejmuje dystans 5 km.
 
Poszczególne medale wszystkich edycji TTK 2023 składają się w jedną całość i prezentują XVIII-wieczne astrolabium perskie. Wspólna jest także wizualizacja strojów startowych poszczególnych biegów.
 

 
5-TKA Z KOPERNIKIEM – 19.02.2023
 
Pierwsza impreza początkująca cykl TRIADY KOPERNIKAŃSKIEJ odbędzie się dokładnie w dniu, kiedy 550 lat temu urodził się Mikołaj Kopernik i została nazwana 5-tką z KOPERNIKIEM. Bieg ten odbędzie się na dystansie 5 km możliwym do pokonania przez wszystkich biegaczy – nawet dla tych osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem. Zaplanowany jest bardzo długi limit czasowy, umożliwiający pokonanie dystansu nawet poprzez marszobieg.
 
Udział w 5-tce Kopernika może stanowić doskonały sprawdzian formy przed docelowymi startami wiosennymi. 
 
Biuro zawodów, start i meta będą zlokalizowane na obszarze Przystani Sportów Wodnych AZS UMK w Toruniu. Medal pierwszej edycji Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 będzie stanowił pierwszą część łącznego medalu prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium. Astrolabium to pomiarowy przyrząd astronomiczny używany m.in. przez Mikołaja Kopernik. 
 

 
12. RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! – 14.05.2023
  
Największą imprezą TORUŃSKIEJ TRIADY KOPERNIKAŃSKIEJ będzie 12. edycja „RUN TORUŃ – Zwiedzaj ze Zdrowiem! 2023. Dwunasta edycja toruńskiej dyszki i towarzyszącej piątki, wzorem edycji przed pandemią, odbędzie się na wiosnę – 14 maja 2023 roku (niedziela). Dzień wcześniej zaplanowana jest również rywalizacja dla dzieci i młodzieży. 
 
Ze względów na remonty dróg na obszarze miasta Torunia trasy biegów będą nieco się różnić od tych z edycji z 2021 i 2022 r.  Start i biuro zawodów będą zlokalizowane w zasięgu Centrum Handlowo-Rozrywkowego Toruń PLAZA, a miasteczko biegowe będzie znajdować się w obszarze LABA Przystani Towarzyskiej. Już w lutym po wykonanym ateście opublikowana zostanie trasa toruńskiej dyszki i piątki. 
 
Impreza biegowa „Run Toruń” to event, który swój debiut miał w 2012 roku, a już podczas siódmej edycji na linii startu zgromadził niemal 3000 osób, w tym 500 dzieci. Imprezie przewodzą dwa hasła „Zwiedzaj ze Zdrowiem!” oraz „Pobiegnij w sercu Torunia”, gdyż trasy biegu co roku wiodą przez największe perełki miasta m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Bulwar Filadelfijski, Przedmieście Bydgoskie. Co więcej, biegaczom towarzyszy przewodnik turystyczny, który podczas biegu opowiada o bogatej historii miasta. 
 
Finiszerzy wszystkich edycji toruńskiej dyszki mają już w swojej kolekcji medale przedstawiające kolejno Krzywą Wieżę, Dom Kopernika, Ratusz Staromiejski, Pomnik Flisaka, Anioła Toruńskiego, Helios – Pomnik ku czci Kopernika, medal związany z marką promocyjną miasta pod tytułem „Toruń Porusza”, Teatr Baj Pomorski, zegar na wieży Ratusza Staromiejskiego z ruchomymi wskazówkami, Pomnik Mikołaja Kopernik, a także Kościół św. Jakuba. Podczas 12. edycji medal będzie stanowił środkową część łącznego medalu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium. 
 
Podczas edycji w 2023 r. ponownie prowadzona będzie klasyfikacja drużynowa tzw. Gwiazdozbiorów na obu dystansach – 5 i 10 km. Zapisy drużyn będą przyjmowane na początku maja. W klasyfikacji Gwiazdozbiorów mogą wziąć udział drużyny reprezentujące kluby sportowe, firmy, instytucje, inne zbiorowości, a także grupy zawodników startujące pod wspólnym szyldem. Drużyna składa się z 4-6 osób, w tym co najmniej jednej przedstawicielki planety WENUS. Zawodników będących członkami poszczególnych Gwiazdozbiorów obowiązują regulaminy głównych biegów. Najlepsze gwiazdozbiory otrzyma puchar i tytuł BIEGOWEGO UKŁADU SŁONECZNEGO. W tym roku ponownie studenci i pracownicy UMK będą mogli powalczyć o puchary w dedykowanej klasyfikacji zarówno na dystansie 5, jak i 10 km.
 
Dodatkowo do pakietu będzie można skompletować pamiątkową koszulkę lub top sportowy, a także czapeczkę z daszkiem oraz koszulkę bawełnianą z brandingiem biegu. 
 
40. TORUŃ MARATON – 22.10.2023
 
Ostatnia impreza w ramach TORUŃSKIEJ TRIADY KOPERNIKAŃSKIEJ odbędzie się 22 października 2023 r. Wtedy to już po raz 40. po ulicach Torunia zostanie przeprowadzona rywalizacja na dystansie maratonu. Imprezie będzie towarzyszyć także półmaraton oraz nowość – bieg na dystansie 5 km oraz biegi dla dzieci i młodzieży. Poprzednie edycje Toruń Maraton zakończyły się dużym sukcesem. Mnóstwo osób zapowiedziało, że ponownie wybierze się do grodu Kopernika na kolejną odsłonę toruńskiego maratonu. Jubileuszowa edycja maratonu będzie promować zbliżające się 100-leciu pierwszego, historycznego maratonu toruńskiego z 1924 r
 
Maraton w Toruniu to bieg corocznie rozgrywany od 1983 roku, a jego pierwsza, historyczna edycja odbyła się w 1924 r., a w 2024 r. będziemy obchodzić jego 100-lecie! Na przestrzeni lat zmieniał się organizator imprezy. Od 2017 roku Toruń Maraton jest zorganizowany przez Stowarzyszenie „Run To Run”. Końcówka października to będzie jeden z ostatnich momentów na ustanowienie swojego rekordu życiowego jeszcze w 2023 roku. Ze względu na potencjalnie dobre warunki atmosferyczne, ponownie spodziewane są liczne rekordy życiowe biegaczy, a nawet pobicie najlepszych czasów osiągniętych w maratonie w klasyfikacji mężczyzn i kobiet w Toruniu.
 
 


 
Medal to „serce imprezy biegowej”, dowód osiągniętego rezultatu sportowego, pamiątka na lata, dlatego bez wątpienia musi być wyjątkowy! Przedstawiciele Stowarzyszenia Run To Run starają się, aby medale organizowanych przez nich imprez były zawsze ponadprzeciętne. Tak będzie także podczas 40. edycji Toruń Maraton! Na finiszerów toruńskiego maratonu, półmaratonu i piątki będą czekały wyjątkowe medale. Tegoroczny projekt będzie stanowił ostatnią, największą część łącznego medalu Toruńskiej Triady Kopernikańskiej 2023 prezentującego XVIII-wieczne perskie astrolabium.
 
Biuro zawodów, strefa EXPO, depozyt, prysznice i szatnie będą zlokalizowane w budynku Motoareny. Niebawem organizatorzy uruchomią nabór chętnych biegaczy do pełnienia funkcji pacemakera tj. osoby pomagającej swoim kolegom z trasy pokonanie dystansu maratońskiego w założonym tempie. Poszukiwane będą osoby, które będą wstanie poprowadzić grupy na czasy końcowe od 4h 30min do 3h 15min. Trasa biegów będzie inna niż w dwóch poprzednich edycjach i zostanie niebawem zaprezentowana.
 
Do każdego pakietu startowego można skompletować elementy odzieży startowej brandowanej marką imprezy. Do wyboru są koszulka z krótkim i długim rękawem, bluza sportowa oraz czapka zimowa.
 
Dzień przed biegami głównymi organizatorzy zapraszają wszystkich biegaczy i ich rodziny na wspólne zwiedzanie miasta Torunia z przewodnikiem turystycznym, na pasta party oraz do strefy EXPO. W ramach rozruchu przed maratonem, czy w celu umilenia oczekiwania na stresujący start, organizatorzy zdecydowanie polecają skorzystanie ze wspólnego zwiedzania toruńskiej Starówki.